Leczenie trądzikowych zmian zapalnych i redukcja zaskórników, Besthetic Clinic, Medycyna Estetyczna, Kosmetologia, Gabinet Medycyny Estetycznej
Redukcja zmarszczek mimicznych

TOKSYNA BOTULINOWA
Złoty standard w medycynie estetycznej

Marszczysz się na widok swoich zmarszczek? Jeśli robisz to ze złości, zmartwienia, zdziwienia lub nawet jeśli cieszysz się na ich widok, to wiedz, że w tym właśnie momencie wpływasz na ich pogłębianie. Zmarszczki mimiczne powstają bowiem na skutek nadmiernej ekspresji mięśni mimicznych twarzy. Podczas naszej codziennej aktywności, kiedy śmiejemy się, mrużymy oczy, marszczymy brwi lub czoło, nasza skóra nieustannie pracuje i z biegiem lat tworzą się w tych miejscach coraz bardziej widoczne linie. Kiedy stosowane w domu kremy przeciwzmarszczkowe nie są już dla nas wystarczające, warto rozważyć poddanie się zabiegowi z zakresu medycyny estetycznej, który skutecznie zredukuje widoczne zmarszczki.

Na czym polega zabieg toksyną botulinową?

Toksyna botulinowa typu A, inaczej jad kiełbasiany, jest często negatywnie kojarzona jako trucizna. W niewielkich dawkach ma ona działanie terapeutyczne i jest stosowana w branży medycznej, w tym także w medycynie estetycznej. Substancja ta jest naturalnie wytwarzana przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Jej działanie polega na blokadzie połączeń nerwowych, co prowadzi do czasowego rozluźnienia mięśni i osłabienia ich nadmiernych skurczów.

Głównym jej zastosowaniem jest leczenie zmarszczek, zwłaszcza tych powstałych w wyniku ruchów mięśni twarzy, takich jak zmarszczki na czole, zmarszczki wokół oczu (tzw. "kurze łapki") i zmarszczki między brwiami. Toksyna botulinowa typu A działa jedynie w obrębie mięśni, do których zostaje podana, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. W efekcie nie zmienia się mimika całej twarzy, a tylko w wybranych miejscach. Działanie toksyny botulinowej typu A jest okresowe, relaksuje ona napięcie mięśni przez około 3-5 miesięcy i zanika stopniowo, w zależności od indywidualnych predyspozycji. Wstrzyknięcia można wykonywać 2-3-krotnie w ciągu roku.

Poza zastosowaniem kosmetycznym, toksyna botulinowa jest również stosowana w leczeniu różnych medycznych schorzeń. Może być używana do leczenia nadmiernego pocenia się, migreny, nadaktywności pęcherza moczowego, skurczu mięśnia okrężnego oka, skurczu szyi, nadmiernego napięcia mięśniowej (spastyczności) czy nawet przy leczeniu chrapania.

Należy podkreślić, że toksyna botulinowa powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza. Zastosowanie i dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego potrzeby i stan zdrowia.

Co musisz wiedzieć

Czas zabiegu
ok. 15 minut
Cena zabiegu
od 750zł
Znieczulenie
Nie
Odstęp pomiędzy zabiegami
3-5 miesięcy
Liczba zabiegów w serii
1
Obszar
czoło, okolice kącików oczu
Besthetic Clinic, Medycyna Estetyczna, Kosmetologia, Gabinet Medycyny Estetycznej

Jakich efektów możemy się spodziewać?

Toksyna botulinowa typu A jest lekiem relaksującym napięcie mięśni. Użyta do celów estetycznych, ma za zadanie:

 • Redukcję zmarszczek między brwiami
 • Wygładzenie poziomych linii czołowych
 • Redukcję kurzych łapek lub linii śmiechu między oczami, uniesienie opadających kącików oczu i opadających powiek
 • Uniesieniu linii brwi, co nadaje im młodszy wygląd i łagodzi spojrzenie

Zabieg może spowodować znaczne zmniejszenie widoczności tych zmarszczek, co daje efekt wygładzonej skóry.

W celach terapeutycznych Toksyna botulinowa typu A stosowana jest m.in. do leczenia nadmiernej potliwości, leczenia migren oraz leczenia bruksizmu.

Ważne

Warto pamiętać, że efekty toksyny botulinowej są tymczasowe i z czasem zanikają. Zwykle trwa to od 3 do 6 miesięcy, po czym można przeprowadzić kolejny zabieg w celu utrzymania efektu. Ważne jest również, aby wykonywać zabieg toksyną botulinową pod nadzorem doświadczonego lekarza, który ma wiedzę na temat odpowiedniej techniki i dawkowania. Prawidłowo wykonany zabieg i dobór odpowiedniej ilości preparatu i nie powoduje efektu maski, a twarz wygląda naturalnie.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda zabieg toksyną botulinową w gabinecie Besthetic Clinic w Warszawie?
Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, Lekarz podaje toksynę botulinową przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę. Bardzo małą ilość preparatu rozpuszcza się w roztworze soli i bardzo precyzyjnie wstrzykuje w kilka miejsc na twarzy. Zabieg trwa około 15 minut, w zależności od liczby leczonych miejsc.
Czy zabieg jest bolesny?
Ból związany ze wstrzyknięciem, jest minimalny, wielu pacjentów porównuje go do ukłucia przez komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność.
Jakie są przeciwwskazania?

Stosowanie toksyny botulinowej wykluczone jest w przypadku:

 • Nadwrażliwości na toksynę botulinową typu A
 • Ciąży i okresu laktacji
 • Ciężkich alergii
 • Choroby nowotworowej
 • Aktywnej opryszczki
 • Choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • Stanów zapalnych i infekcji w planowanych miejscach wstrzyknięć
 • Zaburzeń krzepnięcia krwi, koagulopatie
 • Przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi
 • Przyjmowania streptomycyny, gentamycyny i antybiotyków z grupy aminoglikozydów
Jakich efektów mogę się spodziewać?

Toksynę botulinową typu A zgodnie ze wskazaniami stosuje się najczęściej w górnym piętrze twarzy. Zabieg powoduje efekt wygładzenia:

 • Zmarszczek mimicznych poziomych czoła
 • Zmarszczek mimicznych pionowych czoła między brwiami („lwia zmarszczka”)
 • Zmarszczek mimicznych w okolicy kącików oczu ( „kurzych łapek”)
Po jakim czasie widać efekty?
Bezpośrednio po zabiegu efekt nie jest jeszcze widoczny. Toksyna botulinowa typu A zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia, a pełny efekt leczenia może być widoczny dopiero po ok. 14 dniach. Czas ten jest indywidualny i zależny od wieku pacjenta, stanu jego skóry oraz okolic podania botoksu.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Czas utrzymywania się efektów zabiegu wynosi od 3 do 5 miesięcy i zależny jest od indywidualnej zdolności do regeneracji włókien nerwowych. Efekt leczenia zanika stopniowo. Wstrzyknięcia można wykonywać 2-3-krotnie w ciągu roku.
Czy zabieg trzeba powtarzać?
Dla uzyskania oczekiwanego efektu wystarczy przeprowadzenie 1 zabiegu. Efekt leczenia stopniowo jednak zanika i dla podtrzymania efektu można go wykonywać 2-3 razy w roku, w odstępach nie częstszych niż co 3 miesiące. Jeśli jednak zabieg nie zostanie wykonany, zmarszczki powrócą do swojego pierwotnego kształtu, a z czasem zaczną się pogłębiać, co jest wynikiem naturalnych procesów.
Jak może wyglądać skóra po zabiegu?
Zaraz po zabiegu w miejscu wkłucia pozostanie małe zaczerwienienie, które może się utrzymywać około 20 minut. Po wyjściu z gabinetu można wrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej.
Jak się przygotować do zabiegu?
Zabieg nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, jednak należy pamiętać, aby po zabiegu przez ok. 4 godziny nie pochylać głowy i nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, ani nie masować okolicy zabiegowej. W ciągu dwóch tygodni po zabiegu nie jest wskazane również nagrzewanie okolicy zabiegowej, korzystanie z sauny, opalanie na słońcu, ani wykonywanie innych zabiegów kosmetycznych.

Opinie

Jestem w trakcie zabiegów depilacji laserowej ale już jestem zadowolony z efektów, polecam te miejsce, czułem się komfortowo. Podejście kosmetologa profesjonalne.

Norbert M.

Cieszę się, ze odkryłam to miejsce. Jest tu bardzo przyjemnie i profesjonalnie. Pani Kinga dokładnie wytłumaczyła mi przebieg i działanie zabiegu oraz zarekomendowała plan działania. Czuję się zaopiekowana :) Dziękuję!

Anna C.

Bardzo kameralne miejsce wypełnione pozytywną energią i spokojem! Masaż we wspaniałej atmosferze, z wyczuciem, zapewniający głęboki relaks i odprężenie. Dziękuję 🙏

Dorota A.

Chociaż żyję dopiero niecałe 7 miesięcy to zabawy u cioci Madzi w recepcji są najlepsze (kiedy mama jest na zabiegach). Agu!

Marta J.

Bardzo fajny zabieg.Skóra jest wyraźnie”lżejsza”,rozświetlona, nawilżona. Pani kosmetolog Dominika, bardzo zaangażowana, dokładna. Sam salon nowy, urządzony ze smakiem. Miło się tam przebywa. Polecam.

Marta K.

Jestem zachwycona! I samym miejscem (oferta, atmosfera, wystrój, lokalizacja) i panią Dominiką, u której byłam już na kilku zabiegach. Pani Dominika ma indywidualne podejście do klienta, inicjatywę, jest bardzo profesjonalna i życzliwa, a wizyty przebiegają w świetnej atmosferze. Szczerze polecam! (z lekką obawą, żeby zostały jakieś wolne terminy;)))

Justyna S.

Namówiony przez rodzinę i przyjaciół poszedłem spróbować, po bezpłatnej konsultacji zdecydowałem się na zabieg oczyszczająco odmładzający - REWELACJA! zabieg komfortowy a efekt wow! Miła profesjonalna obsługa, przy okazji dużo informacji jak dbać o skórę także polecam :-)

Andrzej Ł.

Wykonałam zabieg zamykania naczyń u Pani Kingi, jestem bardzo zadowolona z efektu zabiegu oraz przebiegu wizyty! A sam klimat w klinice bezkonkurencyjny! Polecam i na pewno będę wracać 😍

Karolina W.

Fantastyczne miejsce. Bardzo kameralne, bez nadęcia. Pomogą, doradzą, pokierują. Ciepło i uprzejmie. Z dużą cierpliwością, a przecież tysiąc pytań do.. :-) Pełen profesjonalizm i zadbanie o klienta. Polecam dr Klaudię Simon. Wrócę na pewno!

Magda C.

Serdecznie polecam! Byłam tu na masażu relaksacyjnym- poziom wykonania wręcz mistrzowski. Takiego odprężenia dawno nie czułam! Klinika pięknie urządzona, z dbałością o każdy szczegół. Na uwagę zasługują również zaawansowane nowe technologie dostępne w klinice oraz bardzo pozytywna atmosfera bijąca od zespołu. Będę polecać! 😍

Magdalena G.

Wspaniałe miejsce, widać tutaj pasję i troskę o klienta. Sam zabieg depilacji przeprowadzony z najwiekszą starannością, o wszystkim byłam informowana z wyprzedzeniem i w trakcie zabiegu. Pani Dominika zadbała o moj komfort w 100%. Serdecznie polecam, ja będę wracać regularnie :)

Marta M.

Nowe, super miejsce na mapie Warszawy. Piękny lokal, parking dostępny obok, miła i profesjonalna obsługa. W ramach pierwszej wizyty testowałam depilację laserową i od razu umówiłam się na kolejne spotkania. Zdecydowanie miejsce godne polecenia!

Marlena S.

Piękne wnętrze i profesjonalna obsługa. Można odetchnąć i oddać się w ręce kogoś, kto kompleksowo zajmie się Twoją skórą. Dostałam diagnozę skóry, propozycję codziennej pielęgnacji, zalecenie wizyty u lekarza oraz sugestię dotyczącą zabiegów. Pierwszy już za mną- skóra po nim została ożywiona, odświeżona i oczyszczona. Szczerze polecam.

Ewa B.

Polecam wszystkim usługa wykonana profesjonalnie z indywidualnym podejściem do klienta . Jestem bardzo zadowolona i napewno wrócę :)

Agata G.

Przemiła i profesjonalna obsługa. Pani Magdalena była bardzo delikatna w trakcie zabiegu. Czułam się zaopiekowana. Jestem zadowolona z efektu i na pewno wrócę 😊 polecam

Anna K.

Besthetic to nowoczesna klinika o pięknym wystroju, oferująca szeroką gamę zabiegów na twarz i ciało. Osobiście serdecznie polecam zabiegi z Panią Kingą, która jest nie tylko wyśmienitą i wysoko wykwalifikowaną specjalistką, ale również niezwykle sympatyczną i życzliwą osobą. Pani Kinga starannie dobiera zabieg odpowiadający potrzebom klienta i wykonuje go z wyjątkową precyzją. Odbywa się to w atmosferze pełnego zaufania i dyskrecji, a miła rozmowa z Panią Kingą sprawia, że czas spędzony w klinice Besthetic jest niezwykle przyjemny. Szczerze polecam!

Elżbieta H.

Prezentowany opis procedury ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja kosmetologiczna.

Besthetic Clinic, Logo
ul. Białej Koniczyny 15 lok. U3
02-757 Warszawa (Mokotów)

Wejście od placyku Jaśminowy Zakątek

Bezpłatne parkowanie!

Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 15:00

© 2022 Besthetic, wszelkie prawa zastrzeżone