Leczenie chorób skóry, włosów i paznokci, Besthetic Clinic, Dermatologia, Dermatochirurgia, Gabinet Medycyny Estetycznej
LECZENIE CHORÓB SKÓRY, WŁOSÓW I PAZNOKCI

DERMATOLOGIA OGÓLNA

Dermatologia ogólna zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i badaniem chorób skóry, włosów i paznokci. Dermatolodzy w ramach swojej pracy mogą stosować różnorodne terapie, w tym farmakoterapię, zabiegi dermatologiczne i procedury chirurgiczne.

W Besthetic Clinic uzyskasz fachową pomoc dermatologa specjalizującego się w leczeniu różnych chorób skóry, a także skorzystać z odpowiednio dobranych zabiegów.

Trądzik pospolity - leczenie

Trądzik pospolity to najczęstsza choroba dermatologiczna wieku młodzieńczego. Wiąże się z łojotokiem, powstawaniem zaskórników, grudek i krostek w okolicach łojotokowych. Zmiany zajmują najczęściej twarz (czoło, nos, brodę, policzki), niekiedy także klatkę piersiową. Przebieg trądziku może być przewlekły, trwać nawet wiele lat. W trądziku może dochodzić do powstawania blizn – drobnych zanikowych, lub większych, przerosłych. Specyficzne odmiany trądziku to trądzik noworodków i niemowląt, trądzik neuropatyczny oraz trądzik dorosłych.

W leczeniu trądziku stosuje się różne metody w zależności od jego rodzaju i nasilenia. Terapia jest zazwyczaj długotrwała, często wielomiesięczna. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie preparatów miejscowych, ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia i odpowiednia codzienna pielęgnacja.

W średnio lub bardzo nasilonym trądziku, szczególnie opornym na leczenie środkami miejscowymi stosuje się leczenie ogólne, w tym antybiotykami oraz izotretynoiną. Wspomagająco można stosować wybrane peelingi.

Trądzik różowaty - leczenie

Trądzik różowaty dotyczy głównie osób dorosłych. Cechujące się tendencją do rumienienia się (pod wpływem stresu, zmian temperatury, spożywania gorących pokarmów lub alkoholu), często występowaniem też grudek i krostek. W chorobie często obserwuje się okresy zaostrzeń naprzemiennie z okresami poprawy. Zmiany występują najczęściej na twarzy, jeśli zajmują oczy, leczenie wymaga opieki okulistycznej.

W leczeniu trądziku różowatego zaleca się unikanie czynników zaostrzających chorobę, a także stosuje się rozmaite formy leczenia: leczenie miejscowe, leczenie ogólne (antybiotykami z grupy tetracycklin, retinoidami), a także laseroterapię w celu redukcji rumienia.

Łojotok - leczenie

Łojotok to stan zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, która powoduje nadmierne wydzielanie łoju i tłustość skóry (głównie w takich okolicach jak twarz, okolica mostka i plecy). Często nadmiernemu łojotokowi towarzyszą rozszerzone pory.

Osoby z łojotokiem powinny przestrzegać zaleconych zasad pielęgnacji. W celu znormalizowania wydzielania łoju można wdrożyć leczenie / suplementację doustną, a także peelingi medyczne.

U wielu pacjentów, zwłaszcza przy współistnieniu zmian naczyniowych twarzy, korzystny wpływ można osiągnąć za pomocą laseroterapii korygującej poszerzone naczynia krwionośne.

Łojotokowe zapalenie skóry - leczenie

Łojotokowe zapalenie skóry jest chorobą skóry związaną z łojotokiem i stanem zapalnym wywoływanym przez drożdżaki występujące na skórze (z grupy Malassezia). Na zaostrzenia łojotokowego zapalenia skóry wpływa przegrzewanie się, nadmierne pocenie, noszenie mało przewiewnych strojów lub odzieży ochronnej, a także cukrzyca.

Choroba nie jest zakaźna. W jej leczeniu zaleca się preparaty normalizujące wydzielanie łoju, a także leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicze. U osób z cukrzycą poleca się zwrócić szczególną uwagę na poziomy glikemii.

Łuszczyca - leczenie

Łuszczyca to choroba zapalna, charakteryzująca się występowaniem na skórze grudek z tendencją do łuszczenia. U części osób istnieje rodzinna skłonność do tej choroby, ale bywa, że przez wiele lat na skórze nie ma zmian chorobowych.

W leczeniu łuszczycy stosowane są często leki miejscowe. U części pacjentów z bardziej nasilonymi zmianami skórnymi niezbędne może być dołączenie leczenia klasycznego ogólnego metotreksatem, retinoidami lub cyklosporyną. W przypadku braku efektu lub nietolerancji tradycyjnych form leczenia, część pacjentów ma wskazania do wdrożenia leczenia biologicznego.

Kontaktowe zapalenie skóry - leczenie

Kontaktowe zapalenie skóry wiąże się z występowaniem zmian chorobowych pod wpływem kontaktu skóry z czynnikiem szkodzącym danej osobie.

Osobom z kontaktowym zapaleniem skóry radzi się w miarę możliwości unikać czynników szkodzących, gdyż nie jest możliwe odczulanie. Wspomagająco w leczeniu stosuje się leki miejscowe w postaci kremów i maści, niekiedy dołącza się także terapię doustną. U pacjentów, u których nie uda się zidentyfikować czynnika szkodzącego na podstawie wywiadu, zleca się tzw. testy kontaktowe (płatkowe).

Brodawki wirusowe (tzw. kurzajki) - leczenie

Brodawki wirusowe wywoływane są przez wirusa brodawczaka ludzkiego. Występują u dzieci, młodzieży, a także u osób dorosłych. Często występują na rękach i stopach, ale mogą występować także na twarzy (szczególnie tzw. brodawki płaskie). Może dochodzić do samoistnych wyleczeń, jednak u wielu osób zmiany mogą występować w dużej ilości, pokrywać znaczne obszary skóry i sprawiać kłopoty w codziennym funkcjonowaniu.

Istnieje szereg metod leczenia brodawek. Stosuje się zarówno domowe leczenie miejscowe (aplikowanie na skórę przeznaczonych do tego preparatów), jak i leczenie zabiegowe. Brodawki można usuwać metodami: krioterapii, łyżeczkowania, laseroterapii, elektrokoagulacji. Dodatkowo, w leczeniu wykorzystuje się niekiedy preparaty doustne immunomodulujące.

Liszajec zakaźny - leczenie

Liszajec zakaźny to jedna z najczęstszych zmian skórnych wywoływanych przez bakterie. Wywoływany jest przez gronkowce lub paciorkowce. Bardzo często występuje on u dzieci na twarzy (często na policzkach) pod postacią różowych grudek pokrytych żółtawymi strupami.

Choroba wymaga leczenia odkażającego preparatami miejscowymi, w niektórych przypadkach – także leczenia ogólnego (antybiotykami). Dzieci z liszajcem zakaźnym powinno się izolować z powodu zakaźnego charakteru zmian.

Nowotwory skóry - leczenie

Najczęściej występujące złośliwe nowotwory skóry to raki skóry oraz czerniak. Ich zwiększone występowanie związane jest ze stylem życia, w tym eksponowaniem skóry na promienie słoneczne i inne źródła promieniowania ultrafioletowego. Nowotworom skóry sprzyja również leczenie biologiczne, a także leczenie steroidami.

Istnieje wiele form leczenia nowotworów skóry: usuwanie chirurgiczne, w wybranych przypadkach krioterapia, terapia fotodynamiczna. U wszystkich osób po usunięciu złośliwego nowotworu skóry istnieje konieczność dożywotniej okresowej kontroli skóry pod kątem nawrotu choroby lub wystąpienia zmian w innym miejscu.

Łysienie (androgenowe, telogenowe, plackowate) - leczenie

Łysienie jest procesem nadmiernego wypadania włosów, które może rozpocząć się już w okresie dojrzewania. Najczęstszą przyczyną występowania łysienia są uwarunkowania genetyczne i hormonalne. Nadmierne wypadanie włosów może być również skutkiem długotrwałego stresu, przebytych chorób, przyjmowanych leków czy złej diety.

Łysienie androgenowe to proces związany z tzw. miniaturyzacją mieszków włosowych. W jego wyników mieszki (tzw. cebulki) z czasem wytwarzają włosy cieńsze i delikatniejsze niż wcześniej. Proces najbardziej jest widoczny w okolicy czoła, w obrębie zakoli oraz na czubku głowy. U osób po 50. roku życia łysienie androgenowe dotyka ponad 90% mężczyzn oraz około 50% kobiet. Schorzenie ma charakter postępujący.

Łysienie telogenowe występuje wtedy, gdy skraca się faza wzrostu włosa i zwiększa się liczba włosów w fazie telogenu (faza nieaktywna). W efekcie na skórze głowie jest mniej włosów. Łysienie telogenowe może wynikać z zaburzeń hormonalnych lub niedoborów składników odżywczych, bywa obserwowane kilka miesięcy po ciężkiej chorobie, po urodzeniu dziecka, operacji w znieczuleniu ogólnym, ciężkiej chorobie, krwotoku, odchudzaniu się z użyciem “drakońskich” diet.

Łysienie plackowate związane jest z procesem zapalenia w obrębie mieszków włosowych, które jest spowodowane przez własne komórki zapalne organizmu. W wyniku tego na skórze głowy pacjenta pojawiają się ogniska pozbawione włosów lub można obserwować rozlaną utratę włosów. Istnieje skłonność genetyczna do tej choroby.

Leczenie łysienia musi być dobrane odpowiednio do typu łysienia, płci i wieku oraz stylu życia pacjenta.

W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się leki zewnętrzne, jak i leczenie doustne (minoksidilem, finasterydem, dutasterydem). Wspomagająco proponujemy ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowy lub preparatami biostymulującymi (np. Dr Cyj) albo terapię z użyciem własnych wyekstrahowanych komórek macierzystych i progenitorowych uzyskiwanych z biopsji skóry pacjenta.

Leczenie łysienia telogenowego w pierwszej kolejności polega na uregulowaniu przyczyniających się do jego powstania stanów chorobowych np. wdrożyć leczenie niedokrwistości. Wspomagająco stosuje się preparaty zewnętrzne (glikokortykosteroidy, analogi prostanoidów, minoksidil). Włącza się czasem leczenie ogólne. Osobom z łysieniem telogenowym poleca się zwracać uwagę na rytm dobowy (dbanie o sen w porze nocnej).

W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystuje się zarówno miejscowe preparaty sterydowe, w postaci kremów i roztworów, jak też ostrzykiwanie glikokortykosteroidami (Triamcinolone). W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, stosowane są także preparaty doustne.

Mięczaki zakaźne - leczenie

Wirus mięczaka zakaźnego objawia się pojawianie się na skórze grudek barwy skóry, często z drobnym otworkiem w części centralnej. Zakażenia tym wirusem obserwuje się w różnych grupach wiekowych: u dzieci, u których dochodzi do zakażenia przez kontakt bezpośredni np. podczas zabawy z innym dzieckiem. U dorosłych źródłem zakażenia jest kontakt bezpośredni (np. uprawianie sportów kontaktowych lub na drodze seksualnej) lub pośredni (przez zakażone przedmioty).

Zmiany chorobowe usuwa się najczęściej zabiegowo (metodą łyżeczkowania, rzadziej – zamrażania). Zaleca się potem okresową kontrolę w związku z ryzykiem pojawiania się nowych wykwitów chorobowych.

Brodawki płciowe (tzw. kłykciny kończyste) - leczenie

Kłykciny kończyste powstają wskutek zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) i zajmują błony śluzowe i skórę narządów płciowych. W ogromnej większości przypadków do zakażenia dochodzi w drodze kontaktów seksualnych. Wyróżnia się wiele typów wirusów HPV, niektóre z nich wiążą się z podwyższeniem ryzyka rozwoju nowotworu szyjki macicy i prącia przy wieloletnim utrzymywaniu się. Samym badaniem klinicznym u lekarza dermatologa nie daje się rozpoznać, czy zmiany są wynikiem zakażenia wirusem wysoko- czy niskoonkogennym.

W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się laseroterapię, mrożenie, łyżeczkowanie, a także w opornych przypadkach – terapię fotodynamiczną. Wspomagająco w leczeniu istniejących kłykcin stosuje się szczepienie przeciw wirusowi HPV.

Dermatologia zabiegowa, Dermatochirurgia, Besthetic Clinic, Dermatologia, Gabinet Medycyny Estetycznej
DERMATOLOGIA ZABIEGOWA

DERMATOCHIRURGIA

Dermatochirurgia polega na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów medycznych mających na celu poprawę stanu skóry, włosów i paznokci lub leczenie konkretnych schorzeń dermatologicznych.

Chirurgia zmian skórnych

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych polega na nacięciu skóry wokół zmiany, usunięciu jej, a następnie założeniu szwów. Procedura przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym. Wyciętą zmianę skórną wysyła się do badania histopatologicznego. Przed zabiegiem należy umówić się na konsultację lekarską celem omówienia zabiegu.

Przeciwwskazania:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Zaburzenia odporności, immunosupresja
  • Stosowanie leków przeciwkrzepliwych
  • Aktywne zakażenie skóry w miejscu operowanym
  • Skłonność do powstawania bliznowców

Biopsja skóry

Biopsja skóry polega na pobraniu małego fragmentu skóry w celu diagnostyki różnych schorzeń skórnych. Jest to często wykonywane badanie, które pozwala lekarzowi na dokładne zrozumienie problemu skórnego, na przykład do rozpoznania zmiany skórnej, podejrzenia nowotworu skóry lub oceny stanu zapalnego. Istnieje kilka różnych rodzajów biopsji skóry, z których wybór zależy od konkretnej sytuacji klinicznej.

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja to zabieg, który pozwala na usunięcie zmian skórnych. Podczas zabiegu lekarz używa specjalnego urządzenia generującego wysokoczęstotliwościowy prąd elektryczny, który za pomocą drobnej elektrody przekazywany jest bezpośrednio do zmiany skórnej. Prowadzi to do odparowania niechcianych zmian skórnych.

Do zabiegu nie jest konieczne specjalne przygotowanie.

Przeciwwskazania:

  • Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest ciąża.
  • Aktywne infekcje skórne, takie jak: opryszczka czy zakażenie bakteryjne
  • Leki takie jak retinoidy mogą zwiększać kruchość tkanek i przyczyniać się do dłuższego gojenia, dlatego prosimy o przekazywanie pełnych informacji o stosowanych lekach.
  • Skłonność do powstawania bliznowców

Łyżeczkowanie

Łyżeczkowanie zmian skórnych jest zabiegiem stosowanym do usuwania niektórych zmian skórnych, takich jak brodawki wirusowe, mięczak zakaźny, brodawki łojotokowe. Bezbólowy przebieg zabiegu zapewnia zastosowanie spreju chłodzącego lub zastrzyku znieczulającego.

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.

Przeciwwskazania:

  • Aktywne infekcje skórne, takie jak: opryszczka czy zakażenie bakteryjne
  • Leki takie jak retinoidy mogą zwiększać kruchość tkanek i przyczyniać się do dłuższego gojenia, dlatego prosimy o przekazywanie pełnych informacji o stosowanych lekach.

Osocze bogatopłytkowe (REGENERIS)

Osocze bogatopłytkowe jest innowacyjnym rozwiązaniem wykorzystywanym w medycynie estetycznej i regeneracyjnej. Jest to preparat otrzymywany z własnej krwi pacjenta, który zawiera zwiększoną ilość płytek krwi bogatych w czynniki wzrostu i inne bioaktywne substancje. Proces uzyskiwania osocza bogatopłytkowego zazwyczaj przebiega w kilku etapach, używa się w nim specjalnie do tego zaprojektowanych zestawów. Najpierw pobierana jest krew od pacjenta, następnie jest ona poddawana procesowi odwirowania, który umożliwia pozyskanie najbardziej wartościowej z punktu regeneracji frakcji. Uzyskane w ten sposób osocze ze zwiększoną koncentracją płytek krwi podaje się w postaci zastrzyków w skórę pacjenta.

W dermatologii i medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane do poprawy wyglądu skóry, redukcji zmarszczek, zwiększenia elastyczności skóry, korekcji blizn oraz stymulacji wzrostu włosów u osób z łysieniem.

Przed zabiegiem:

  • Nie jest konieczne szczególne przygotowanie, warto przyjść na pobranie dobrze nawodnionym (w ciągu 2 godzin przez zabiegiem wypić około 1 litr płynów)

Przeciwwskazania / środki ostrożności:

  • choroby nowotworowe, hematologiczne lub autoimmunologiczne
  • stany zapalne skóry lub aktywna forma opryszczki,
  • ciąża i karmienie piersią
Besthetic Clinic, Logo
ul. Białej Koniczyny 15 lok. U3
02-757 Warszawa (Mokotów)

Wejście od placyku Jaśminowy Zakątek

Bezpłatne parkowanie!

Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 15:00

© 2022 Besthetic, wszelkie prawa zastrzeżone