Dermatologia ogólna zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem i badaniem chorób skóry, włosów i paznokci. Dermatolodzy w ramach swojej pracy mogą stosować różnorodne terapie, w tym farmakoterapię, zabiegi dermatologiczne i procedury chirurgiczne.
W Besthetic Clinic uzyskasz fachową pomoc dermatologa specjalizującego się w leczeniu różnych chorób skóry, a także skorzystać z odpowiednio dobranych zabiegów.
W leczeniu trądziku stosuje się różne metody w zależności od jego rodzaju i nasilenia. Terapia jest zazwyczaj długotrwała, często wielomiesięczna. Przy łagodnym przebiegu wystarcza stosowanie preparatów miejscowych, ważne jest także prowadzenie zdrowego stylu życia i odpowiednia codzienna pielęgnacja.
W średnio lub bardzo nasilonym trądziku, szczególnie opornym na leczenie środkami miejscowymi stosuje się leczenie ogólne, w tym antybiotykami oraz izotretynoiną. Wspomagająco można stosować wybrane peelingi.
W leczeniu trądziku różowatego zaleca się unikanie czynników zaostrzających chorobę, a także stosuje się rozmaite formy leczenia: leczenie miejscowe, leczenie ogólne (antybiotykami z grupy tetracycklin, retinoidami), a także laseroterapię w celu redukcji rumienia.
Osoby z łojotokiem powinny przestrzegać zaleconych zasad pielęgnacji. W celu znormalizowania wydzielania łoju można wdrożyć leczenie / suplementację doustną, a także peelingi medyczne.
U wielu pacjentów, zwłaszcza przy współistnieniu zmian naczyniowych twarzy, korzystny wpływ można osiągnąć za pomocą laseroterapii korygującej poszerzone naczynia krwionośne.
Choroba nie jest zakaźna. W jej leczeniu zaleca się preparaty normalizujące wydzielanie łoju, a także leki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwgrzybicze. U osób z cukrzycą poleca się zwrócić szczególną uwagę na poziomy glikemii.
W leczeniu łuszczycy stosowane są często leki miejscowe. U części pacjentów z bardziej nasilonymi zmianami skórnymi niezbędne może być dołączenie leczenia klasycznego ogólnego metotreksatem, retinoidami lub cyklosporyną. W przypadku braku efektu lub nietolerancji tradycyjnych form leczenia, część pacjentów ma wskazania do wdrożenia leczenia biologicznego.
Osobom z kontaktowym zapaleniem skóry radzi się w miarę możliwości unikać czynników szkodzących, gdyż nie jest możliwe odczulanie. Wspomagająco w leczeniu stosuje się leki miejscowe w postaci kremów i maści, niekiedy dołącza się także terapię doustną. U pacjentów, u których nie uda się zidentyfikować czynnika szkodzącego na podstawie wywiadu, zleca się tzw. testy kontaktowe (płatkowe).
Istnieje szereg metod leczenia brodawek. Stosuje się zarówno domowe leczenie miejscowe (aplikowanie na skórę przeznaczonych do tego preparatów), jak i leczenie zabiegowe. Brodawki można usuwać metodami: krioterapii, łyżeczkowania, laseroterapii, elektrokoagulacji. Dodatkowo, w leczeniu wykorzystuje się niekiedy preparaty doustne immunomodulujące.
Choroba wymaga leczenia odkażającego preparatami miejscowymi, w niektórych przypadkach – także leczenia ogólnego (antybiotykami). Dzieci z liszajcem zakaźnym powinno się izolować z powodu zakaźnego charakteru zmian.
Istnieje wiele form leczenia nowotworów skóry: usuwanie chirurgiczne, w wybranych przypadkach krioterapia, terapia fotodynamiczna. U wszystkich osób po usunięciu złośliwego nowotworu skóry istnieje konieczność dożywotniej okresowej kontroli skóry pod kątem nawrotu choroby lub wystąpienia zmian w innym miejscu.
Łysienie androgenowe to proces związany z tzw. miniaturyzacją mieszków włosowych. W jego wyników mieszki (tzw. cebulki) z czasem wytwarzają włosy cieńsze i delikatniejsze niż wcześniej. Proces najbardziej jest widoczny w okolicy czoła, w obrębie zakoli oraz na czubku głowy. U osób po 50. roku życia łysienie androgenowe dotyka ponad 90% mężczyzn oraz około 50% kobiet. Schorzenie ma charakter postępujący.
Łysienie telogenowe występuje wtedy, gdy skraca się faza wzrostu włosa i zwiększa się liczba włosów w fazie telogenu (faza nieaktywna). W efekcie na skórze głowie jest mniej włosów. Łysienie telogenowe może wynikać z zaburzeń hormonalnych lub niedoborów składników odżywczych, bywa obserwowane kilka miesięcy po ciężkiej chorobie, po urodzeniu dziecka, operacji w znieczuleniu ogólnym, ciężkiej chorobie, krwotoku, odchudzaniu się z użyciem “drakońskich” diet.
Łysienie plackowate związane jest z procesem zapalenia w obrębie mieszków włosowych, które jest spowodowane przez własne komórki zapalne organizmu. W wyniku tego na skórze głowy pacjenta pojawiają się ogniska pozbawione włosów lub można obserwować rozlaną utratę włosów. Istnieje skłonność genetyczna do tej choroby.
Leczenie łysienia musi być dobrane odpowiednio do typu łysienia, płci i wieku oraz stylu życia pacjenta.
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się leki zewnętrzne, jak i leczenie doustne (minoksidilem, finasterydem, dutasterydem). Wspomagająco proponujemy ostrzykiwanie osoczem bogatopłytkowy lub preparatami biostymulującymi (np. Dr Cyj) albo terapię z użyciem własnych wyekstrahowanych komórek macierzystych i progenitorowych uzyskiwanych z biopsji skóry pacjenta.
Leczenie łysienia telogenowego w pierwszej kolejności polega na uregulowaniu przyczyniających się do jego powstania stanów chorobowych np. wdrożyć leczenie niedokrwistości. Wspomagająco stosuje się preparaty zewnętrzne (glikokortykosteroidy, analogi prostanoidów, minoksidil). Włącza się czasem leczenie ogólne. Osobom z łysieniem telogenowym poleca się zwracać uwagę na rytm dobowy (dbanie o sen w porze nocnej).
W leczeniu łysienia plackowatego wykorzystuje się zarówno miejscowe preparaty sterydowe, w postaci kremów i roztworów, jak też ostrzykiwanie glikokortykosteroidami (Triamcinolone). W bardziej zaawansowanych przypadkach choroby, stosowane są także preparaty doustne.
Zmiany chorobowe usuwa się najczęściej zabiegowo (metodą łyżeczkowania, rzadziej – zamrażania). Zaleca się potem okresową kontrolę w związku z ryzykiem pojawiania się nowych wykwitów chorobowych.
W leczeniu kłykcin kończystych stosuje się laseroterapię, mrożenie, łyżeczkowanie, a także w opornych przypadkach – terapię fotodynamiczną. Wspomagająco w leczeniu istniejących kłykcin stosuje się szczepienie przeciw wirusowi HPV.
Dermatochirurgia polega na wykonywaniu różnego rodzaju zabiegów medycznych mających na celu poprawę stanu skóry, włosów i paznokci lub leczenie konkretnych schorzeń dermatologicznych.
Przeciwwskazania:
Do zabiegu nie jest konieczne specjalne przygotowanie.
Przeciwwskazania:
Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania.
Przeciwwskazania:
W dermatologii i medycynie estetycznej osocze bogatopłytkowe jest wykorzystywane do poprawy wyglądu skóry, redukcji zmarszczek, zwiększenia elastyczności skóry, korekcji blizn oraz stymulacji wzrostu włosów u osób z łysieniem.
Przed zabiegiem:
Przeciwwskazania / środki ostrożności:
POLECANE ZABIEGI
MASAŻE
WAŻNE LINKI