Zahamowanie zaciskania szczęki i zgrzytania zębami, Besthetic Clinic, Medycyna Estetyczna, Kosmetologia, Gabinet Medycyny Estetycznej
Zahamowanie zaciskania szczęki i zgrzytania zębami

TOKSYNA BOTULINOWA
Leczenie bruksizmu botoksem

Bruksizm to jeden z podświadomych mechanizmów, za pomocą których organizm rozładowuje napięcie emocjonalne. Jest to nadmierna i niekontrolowana aktywność mięśni żwaczy, która objawia się zaciskaniem szczęki oraz zgrzytaniem zębami, najczęściej podczas snu. Dolegliwość ta jest nie tylko uciążliwa dla otoczenia, ale może prowadzić również do problemów zdrowotnych, takich jak uszkodzenia zębów, ból szczęki, bóle głowy itp. Leczenie bruksizmu toksyną botulinową jest jednym z podejść terapeutycznych stosowanych w celu rozluźnienia mięśni szczęki.

Na czym polega zabieg?

Toksyna botulinowa typu A, jest neurotoksyną naturalnie wytwarzaną przez bakterie z rodzaju Clostridium botulinum. Proces leczenia bruksizmu polega na wstrzyknięciu małych dawek toksyny botulinowej w mięśnie żwaczy, co prowadzi do zrelaksowania ich i tymczasowego osłabienia, a w rezultacie zmniejszenia siły zaciskania szczęki i zaprzestania mimowolnego zgrzytania zębami.

Metoda ta może być stosowana jako samodzielny sposób leczenia, a także jako uzupełnienie stosowania specjalistycznej szyny relaksacyjnej. Toksyna botulinowa jest również stosowana w leczeniu innych schorzeń. Może być używana do leczenia nadpotliwości, migreny, nadaktywności pęcherza moczowego, skurczu mięśnia okrężnego oka, skurczu szyi, nadmiernego napięcia mięśniowej (spastyczności) czy nawet przy leczeniu chrapania. Poza tym, ma ona również zastosowanie estetyczne. Wygładza zmarszczki mimiczne, takie jak zmarszczki na czole, kurze łapki wokół oczu i zmarszczki między brwiami. Podnosi także linię brwi, nadając twarzy bardziej młodzieńczy wygląd.

Co musisz wiedzieć

Czas zabiegu
ok. 15 minut
Cena zabiegu
od 1600zł
Znieczulenie
Nie
Odstęp pomiędzy zabiegami
3-5 miesięcy
Liczba zabiegów w serii
1
Obszar
szczęka
Besthetic Clinic, Medycyna Estetyczna, Kosmetologia, Gabinet Medycyny Estetycznej

Jakich efektów możemy się spodziewać?

oksyna botulinowa typu A jest lekiem, którego zastosowanie w celu leczenia bruksizmu powoduje rozluźnienie mięśni szczęki, co niweluje zaciskanie mięśni żwaczy. Dzięki temu powinny ustać takie objawy, jak nawracające bóle głowy, pleców, napięcie karku, problemy z równowagą, słuchem oraz mocno zarysowana żuchwa, która sprawia, że twarz nabiera kwadratowego kształtu. Poddanie się leczeniu pozwala ponadto uniknąć przykrych konsekwencji, do których zaliczyć można między innymi:

 • nadmierne ścieranie szkliwa lub koron zębowych,
 • paradontozę,
 • wystąpienie zmian o charakterze zwyrodnieniowym w stawach żuchwowo-skroniowych.

Ważne

Należy podkreślić, że toksyna botulinowa powinna być stosowana wyłącznie pod nadzorem lekarza. Zastosowanie i dawkowanie powinno być ustalone indywidualnie dla każdego pacjenta, biorąc pod uwagę jego potrzeby i stan zdrowia.

Najczęściej zadawane pytania

Jak wygląda zabieg toksyną botulinową w gabinecie Besthetic Clinic w Warszawie?
Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu i wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu, lekarz bada jamę ustną oraz szczękę, a następnie ustala odpowiednią dawkę toksyny botulinowej, która zostanie wstrzyknięta w żuchwę, bezpośrednio do mięśni żwaczy. Zabieg wstrzyknięcia botoksu przeprowadzany jest za pomocą bardzo cienkiej igły. Większość pacjentów porównuje odczuwalne ukłucie do delikatnego ukąszenia komara.
Czy zabieg jest bolesny?
Ból związany ze wstrzyknięciem, jest minimalny, wielu pacjentów porównuje go do ukłucia przez komara. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, a więc bezpośrednio po nim można podjąć zwykłą aktywność.
Jakie są przeciwwskazania?

Stosowanie toksyny botulinowej wykluczone jest w przypadku:

 • Nadwrażliwości na toksynę botulinową typu A
 • Ciąży i okresu laktacji
 • Ciężkich alergii
 • Choroby nowotworowej
 • Aktywnej opryszczki
 • Choroby o podłożu autoimmunologicznym
 • Stanów zapalnych i infekcji w planowanych miejscach wstrzyknięć
 • Zaburzeń krzepnięcia krwi, koagulopatie
 • Przyjmowania leków obniżających krzepliwość krwi
 • Przyjmowania streptomycyny, gentamycyny i antybiotyków z grupy aminoglikozydów
Jakich efektów mogę się spodziewać?
W efekcie zastosowania toksyny botulinowej następuje rozluźnienie mięśni szczęki, co powoduje zniwelowanie takich objawów, jak nawracające bóle głowy, pleców, napięcie karku, problemy z równowagą, słuchem oraz mocno zarysowana żuchwa, która sprawia, że twarz nabiera kwadratowego kształtu.
Po jakim czasie widać efekty?
Pierwsze efekty zastosowania botoksu widoczne są zwykle dopiero po 2-3 dniach. Efekt funkcjonalny sprawia, że dostrzegamy redukcję takich dolegliwości jak poranny ból głowy, napięcie mięśni szyi czy spadek częstotliwości zaciskania zębów. Na pełen rezultat należy natomiast poczekać zwykle ok. dwóch tygodni. Na efekt estetyczny, czyli wyszczuplenie twarzy, musimy poczekać ok. 4-6 tygodni.
Jak długo utrzymują się efekty zabiegu?
Efekty leczenia toksyną botulinową w przypadku bruksizmu są tymczasowe, a czas ich utrzymywania zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Zazwyczaj trwają one od 4 do 6 miesięcy. Jeśli objawy wracają, konieczne może być powtórzenie zabiegu.
Czy zabieg trzeba powtarzać?
Dla uzyskania oczekiwanego efektu wystarczy przeprowadzenie 1 zabiegu. Efekt leczenia trwa zwykle od 4 do 6 miesięcy. Zabieg można wykonywać w odstępach od 4 do 6 miesięcy. O kwalifikacji danego pacjenta do zabiegu powinien zdecydować lekarz.
Jak może wyglądać skóra po zabiegu?
Zaraz po zabiegu w miejscu wkłucia pozostanie małe zaczerwienienie, które może się utrzymywać około 20 minut. Po wyjściu z gabinetu można wrócić do pełnej aktywności życiowej i zawodowej.
Jak się przygotować do zabiegu?
Zabieg nie wymaga żadnego specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta.
Jakie są zalecenia pozabiegowe?
Zabieg nie wymaga rekonwalescencji, jednak w ciągu kolejnych 24h należy unikać wysiłku fizycznego oraz alkoholu, a przez dwa tygodnie po zabiegu nie jest wskazane również nagrzewanie okolicy zabiegowej, opalanie, korzystanie z sauny czy solarium.

Opinie

Jestem w trakcie zabiegów depilacji laserowej ale już jestem zadowolony z efektów, polecam te miejsce, czułem się komfortowo. Podejście kosmetologa profesjonalne.

Norbert M.

Cieszę się, ze odkryłam to miejsce. Jest tu bardzo przyjemnie i profesjonalnie. Pani Kinga dokładnie wytłumaczyła mi przebieg i działanie zabiegu oraz zarekomendowała plan działania. Czuję się zaopiekowana :) Dziękuję!

Anna C.

Bardzo kameralne miejsce wypełnione pozytywną energią i spokojem! Masaż we wspaniałej atmosferze, z wyczuciem, zapewniający głęboki relaks i odprężenie. Dziękuję 🙏

Dorota A.

Chociaż żyję dopiero niecałe 7 miesięcy to zabawy u cioci Madzi w recepcji są najlepsze (kiedy mama jest na zabiegach). Agu!

Marta J.

Bardzo fajny zabieg.Skóra jest wyraźnie”lżejsza”,rozświetlona, nawilżona. Pani kosmetolog Dominika, bardzo zaangażowana, dokładna. Sam salon nowy, urządzony ze smakiem. Miło się tam przebywa. Polecam.

Marta K.

Jestem zachwycona! I samym miejscem (oferta, atmosfera, wystrój, lokalizacja) i panią Dominiką, u której byłam już na kilku zabiegach. Pani Dominika ma indywidualne podejście do klienta, inicjatywę, jest bardzo profesjonalna i życzliwa, a wizyty przebiegają w świetnej atmosferze. Szczerze polecam! (z lekką obawą, żeby zostały jakieś wolne terminy;)))

Justyna S.

Namówiony przez rodzinę i przyjaciół poszedłem spróbować, po bezpłatnej konsultacji zdecydowałem się na zabieg oczyszczająco odmładzający - REWELACJA! zabieg komfortowy a efekt wow! Miła profesjonalna obsługa, przy okazji dużo informacji jak dbać o skórę także polecam :-)

Andrzej Ł.

Wykonałam zabieg zamykania naczyń u Pani Kingi, jestem bardzo zadowolona z efektu zabiegu oraz przebiegu wizyty! A sam klimat w klinice bezkonkurencyjny! Polecam i na pewno będę wracać 😍

Karolina W.

Fantastyczne miejsce. Bardzo kameralne, bez nadęcia. Pomogą, doradzą, pokierują. Ciepło i uprzejmie. Z dużą cierpliwością, a przecież tysiąc pytań do.. :-) Pełen profesjonalizm i zadbanie o klienta. Polecam dr Klaudię Simon. Wrócę na pewno!

Magda C.

Serdecznie polecam! Byłam tu na masażu relaksacyjnym- poziom wykonania wręcz mistrzowski. Takiego odprężenia dawno nie czułam! Klinika pięknie urządzona, z dbałością o każdy szczegół. Na uwagę zasługują również zaawansowane nowe technologie dostępne w klinice oraz bardzo pozytywna atmosfera bijąca od zespołu. Będę polecać! 😍

Magdalena G.

Wspaniałe miejsce, widać tutaj pasję i troskę o klienta. Sam zabieg depilacji przeprowadzony z najwiekszą starannością, o wszystkim byłam informowana z wyprzedzeniem i w trakcie zabiegu. Pani Dominika zadbała o moj komfort w 100%. Serdecznie polecam, ja będę wracać regularnie :)

Marta M.

Nowe, super miejsce na mapie Warszawy. Piękny lokal, parking dostępny obok, miła i profesjonalna obsługa. W ramach pierwszej wizyty testowałam depilację laserową i od razu umówiłam się na kolejne spotkania. Zdecydowanie miejsce godne polecenia!

Marlena S.

Piękne wnętrze i profesjonalna obsługa. Można odetchnąć i oddać się w ręce kogoś, kto kompleksowo zajmie się Twoją skórą. Dostałam diagnozę skóry, propozycję codziennej pielęgnacji, zalecenie wizyty u lekarza oraz sugestię dotyczącą zabiegów. Pierwszy już za mną- skóra po nim została ożywiona, odświeżona i oczyszczona. Szczerze polecam.

Ewa B.

Polecam wszystkim usługa wykonana profesjonalnie z indywidualnym podejściem do klienta . Jestem bardzo zadowolona i napewno wrócę :)

Agata G.

Przemiła i profesjonalna obsługa. Pani Magdalena była bardzo delikatna w trakcie zabiegu. Czułam się zaopiekowana. Jestem zadowolona z efektu i na pewno wrócę 😊 polecam

Anna K.

Besthetic to nowoczesna klinika o pięknym wystroju, oferująca szeroką gamę zabiegów na twarz i ciało. Osobiście serdecznie polecam zabiegi z Panią Kingą, która jest nie tylko wyśmienitą i wysoko wykwalifikowaną specjalistką, ale również niezwykle sympatyczną i życzliwą osobą. Pani Kinga starannie dobiera zabieg odpowiadający potrzebom klienta i wykonuje go z wyjątkową precyzją. Odbywa się to w atmosferze pełnego zaufania i dyskrecji, a miła rozmowa z Panią Kingą sprawia, że czas spędzony w klinice Besthetic jest niezwykle przyjemny. Szczerze polecam!

Elżbieta H.

Prezentowany opis procedury ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja kosmetologiczna.

Besthetic Clinic, Logo
ul. Białej Koniczyny 15 lok. U3
02-757 Warszawa (Mokotów)

Wejście od placyku Jaśminowy Zakątek

Bezpłatne parkowanie!

Poniedziałek - Piątek: 09:00 - 20:00
Sobota: 09:00 - 15:00

© 2022 Besthetic, wszelkie prawa zastrzeżone