Trądzik pospolity to jedna z najczęstszych chorób skóry. Dotyka ona ponad 80 proc. nastolatków i choć powinna słabnąć wraz z wiekiem, to coraz częściej zmiany trądzikowe widoczne są u mężczyzn i kobiet po 30., a nawet 40. roku życia. Do głównych objawów zalicza się krosty, zaskórniki, rozszerzone pory oraz łojotok. Główną przyczyną powstawania trądziku są nasilające się szczególnie w okresie dojrzewania zmiany hormonalne. Powodują one nadmierne wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe, a także wpływają na nieprawidłowy proces rogowacenia ujść gruczołów łojowych (keratynizację), co skutkuje powstawaniem zaskórników. W powstawaniu stanu zapalnego, krost i grudek biorą udział również bakterie kolonizujące skórę, przede wszystkim Propionibacterium Acnes. Leczenie trądziku jest procesem długotrwałym i aby z nim wygrać wymaga samozaparcia i dużej systematyczności. Trądzik może mieć bardzo istotny wpływ na kondycję psychiczną. Może skutkować niską samooceną, a nawet doprowadzić do depresji. Nieleczony trądzik może doprowadzić także do trudnych do usunięcia blizn i nieestetycznych przebarwień. Aby im zapobiec konieczne są: właściwa higiena i pielęgnacja skóry -delikatne oczyszczanie, nawilżanie i stosowanie fotoprotekcji, oraz regularne przyjmowanie leków. Kluczowym elementem terapii przeciwtrądzikowej jest również regularne złuszczanie martwego naskórka. Warto postawić na profesjonalne zabiegi oczyszczające w gabinecie, gdzie specjaliści dobiorą najbardziej odpowiednią kurację z zastosowaniem kwasów medycznych.
Kwas salicylowy to jeden z najpopularniejszych kwasów z grupy BHA. Znany jest głównie z właściwości keratolitycznych (złuszczających naskórek), dzięki czemu spłyca oraz zmniejsza widoczność porów, powoduje ujednolicenie kolorytu oraz poprawę struktury skóry, dając przy tym efekt wygładzenia i odmłodzenia. Posiada również silne właściwości komedolityczne - przyczynia się do odblokowania porów, oczyszczenia skóry i usunięcia zaskórników oraz zapobiega powstawaniu aktywnych zmian trądzikowych, seboregulujące – reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza łojotok, antybakteryjne, antyseptyczne i przeciwzapalne - zmniejsza kolonizację bakterii Propionibacterium Acnes. Kwas salicylowy wspomaga także działanie innych składników aktywnych, ułatwiając im penetrację w głąb skóry.
Rezultaty zabiegu z wykorzystaniem kwasu salicylowego zależą od indywidualnych uwarunkowań oraz celu zabiegu. W przypadku cery trądzikowej dochodzi do redukcji zmian zapalnych. W efekcie peelingu następuje regulacja wydzielania sebum – zmniejsza się łojotok. Ponadto cera zostaje oczyszczona, zaskórniki są zredukowane, a pory zwężone. Koloryt zostaje wyrównany, cera jest gładsza i rozświetlona.
„Peeling kwasem salicylowym to jeden z najczęściej wykonywanych w naszej Klinice peelingów chemicznych. Stosujemy go zwłaszcza u Pacjentów z problemem trądziku, aby złuszczyć martwe komórki naskórka, oczyścić skórę oraz zredukować wypryski i zaskórniki. Peeling sprawdza się także w przypadku cer tłustych i mieszanych, w celu regulacji wydzielania sebum i zmniejszenia łojotoku. W przypadku stosowania kwasu salicylowego na twarz, niezwykle ważne jest równoczesne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Złuszczenie zewnętrznej warstwy naskórka ułatwia penetrację w głąb skóry składników aktywnych, jednak równocześnie uwrażliwia naszą skórę na działanie promieniowania UV. Z tego powodu po peelingu kwasem salicylowym, jak również po aplikacji kosmetyków z zawartością tego kwasu, należy regularnie stosować kremy z wysokim filtrem SPF.”
- mówi Magdalena Berlińska, Kosmetolog Besthetic Clinic
Prezentowany opis procedury ma charakter ogólny i nie stanowi informacji medycznej. Podstawą wykonania zabiegu jest zawsze indywidualna konsultacja kosmetologiczna.
POLECANE ZABIEGI
MASAŻE
WAŻNE LINKI